poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Bieg Katorżnika 2019To już nasz kolejny Katorżnik. Pierwszy raz, 3 lata temu, występowaliśmy gościnnie jako uczestnicy biegu. Jako ciekawostkę powiem, że od tego dnia zaczęła się nasza owocna współpraca z Służbą Więzienną. Od tamtego pamiętnego dnia stawiamy się w Kokotku co roku. W tym roku nasza ekipa wystawiła pięciu biegaczy – dwójka maluchów (Miko i Mini Katorżnik) i trójka Małych Katorżników (do 18 lat). Cała piątka reprezentowała Strzelców Rzeczypospolitej z Myślenic. Julka stanęła na podium (III miejsce), Karolina walczyła jak lew, ale po drodze złamała palec i uplasowała się na miejscu piątym. Kuba, z podobnym czasem do Karoliny, zajął w swojej kategorii 26 miejsce.


Na trasie biegu można było spotkać ok. 20 Strzelców RP z różnych jednostek: Myślenice, Góra Śląska i Gliwice. Organizatorzy zaopatrzyli nas w trzy plecaki ratownicze, dzięki czemu nie tylko pilnowaliśmy kluczowych punktów, ale też na bieżąco udzielaliśmy pomocy poszkodowanym. Jeden z patroli krążył po powierzonym nam obszarze na rowerach, dowożąc na bieżąco wodę pitną dla strzelców i najbardziej potrzebujących uczestników biegu.

Katorżnik jest zawsze okazją do spotkania wspaniałych ludzi ze świata wojskowego i cywilnego. Czas na krótką pogawędkę z nami znaleźli generałowie: Sławomir Drumowicz i Ryszard Pietras oraz pani poseł Barbara Dziuk. Wspomnieć też trzeba o obecności przedstawicieli Fundacji Szturman – to dzięki nim Strzelcy RP mogą się szkolić u najlepszych byłych „specjalsów”. Opieką naszą gromadkę otoczył chor. Zbigniew Rosiński – przez wiele lat prezes WKB Meta i główny organizator biegu. To dzięki niemu jako podziękowanie za pomoc nasze jednostki obdarowane zostały ratowniczymi plecakami :)

Pikanterii naszej obecności w Kokotku dodało zaginięcie jednego z naszych strzeleckich ratowników. Na poszukiwania ruszyły dwa wojskowe quady i motory crossowe. Na szczęście zguba odnalazła się cała i zdrowa, nieświadoma zamieszania, jakie spowodowała.

Po pracy zaplanowane zostały zajęcia, poprowadzone przez Jacka, Julkę i Maję Ingarden. Strzelcy poznali założenia i podstawy ratownictwa taktycznego. Z zajęć praktycznych wspomnieć należy o ćwiczeniach z zakładania stazy taktycznej, pakowania rany, stosowania lonży ewakuacyjnych oraz prezentacji badania urazowego.

Jedno jest pewne: z organizatorami, uczestnikami i gośćmi Biegu Katorżnika zobaczymy się znowu za rok!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz