niedziela, 24 kwietnia 2016

Cichociemni w Myślenicach

Rok 2016 to Rok Cichociemnych – Spadochroniarzy Armii Krajowej. Jednym z miast związanych z tymi polskimi bohaterami są Myślenice. Mieszkał tu Bolesław Polończyk ps. „Kryształ”, a rodzinnie związani byli Antoni Żychiewicz ps. „Przerwa” i Stefan Bałuk ps. „Starba”. Z inicjatywy Przewodniczącej Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej Marty Święcickiej, a zarazem córki „Przerwy”, organizacją obchodów Roku Cichociemnych zajął się Tadeusz Jarząbek, dyrektor myślenickiego Gimnazjum nr 1. Współorganizatorami byli: Adam Burzywoda z Fundacji „Szturman” i Gmina Myślenice

Projekt obejmował szereg działań, w których uczestniczyli uczniowie myślenickich gimnazjów: konkursy, warsztaty, zawody sportowe, spotkania z rodzinami. Uroczyste zakończenie obchodów miało miejsce 22 kwietnia 2016 roku i obejmowało zawody sportowo-obronne zorganizowane przez „Szturmana”, Mszę Św. w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej i spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez grupę „Anafora”. Centralnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Cichociemnych, którego dokonali pułkownicy z Wojsk Specjalnych podtrzymujących tradycje Cichociemnych: płk Ryszard Pietras, zastępca dowódcy Komponentów Wojsk Specjalnych; płk Sławomir Drumowicz, dowódca Jednostki Wojskowej „Agat”, oraz ppłk Robert Kopacki, szef Sztabu Jednostki Wojskowej „Grom”. W uroczystościach brali również udział: Komendant 4 Wojskowego Obszaru Gospodarczego w Gliwicach płk Mirosław Molik, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski, poseł RP Jarosław Szlachetka, rodziny Cichociemnych, Strzelcy Rzeczypospolitej, a także liczne grono uczniów i nauczycieli.

Tyle informacji telegraficznych. Jako współinicjatorka, a zarazem mama jednej z uczennic gimnazjum i wnuczka Cichociemnego, miałam przyjemność obserwować od samego początku działania uczniów i nauczycieli. Brałam udział w warsztatach, spotykałam się z młodzieżą, uczestniczyłam w prezentacjach i spektaklach, rozmawiałam z nauczycielami i organizatorami poszczególnych przedsięwzięć. I na każdym kroku rozpierała mnie duma, że te małe Myślenice udźwignęły ciężar tak ważnej z patriotycznego punktu widzenia imprezy.

Na szczególną uwagę zasługują działania Fundacji Byłych Żołnierzy i Funkjonariuszy Sił Specjalnych „Szturman”, poprzedzające główne uroczystości. Gra miejska i zawody sportowo-obronne na długo zostaną w pamięci młodzieży. O grze pisałam już wcześniej. Teraz czas na zawody. Pan Adam Burzywoda ze swoimi byłymi „specjalsami” zapewnili młodzieży kilka godzin wspaniałej, aktywnej rozrywki. Była sztafeta, chodzenie po linie, pierwsza pomoc, tor przeszkód z pełnym oporządzeniem wojskowym, strzelanie dynamiczne i rzut granatem do celu. Oprócz 18 drużyn szkolnych w zawodach brali udział harcerze z trzech drużyn harcerskich: „Watra”, „Awangarda” i gościnnie „Zodiak” z Hufca Kęty. Najlepszym podsumowaniem niech będzie wiadomość od jednej z mam, którą dostałam tuż po zawodach: Bardzo dziękujemy. Mój syn zachwycony, tego mu trzeba było. Dostał porządny zastrzyk, wrócił bez butów, ale szczęśliwy, a to jest najważniejsze.

Potem była uroczysta Msza Święta w intencji Cichociemnych koncelebrowana przez księdza proboszcza, Stanisława Makowskiego i księdza Mirosława Smyraka. Ksiądz Mirosław wygłosił okolicznościowe kazanie, kolejne mądre i bardzo aktualne słowa o Bogu, Prawdzie i Patriotyzmie.

Kolejny punkt programu: odsłonięcie tablicy poświęconej Bolesławowi Polończykowi ps. „Kryształ” i Antoniemu Żychiewiczowi ps. „Przerwa”. Mnóstwo gości: dowódcy wojsk Specjalnych, rodziny Cichociemnych, oficjele myśleniccy, przedstawiciele Parlamentu RP, dziennikarze, harcerze, strzelcy, nauczyciele, uczniowie... Wszystko w pięknej oprawie. Ceremoniał wojskowy, poświęcenie tablicy przez księdza proboszcza, przecięcie wstęgi, złożenie kwiatów. Na koniec Hymn Armii Krajowej. Uroczyście i z klasą.

Po odsłonięciu tablicy idziemy do Domu Parafialnego na część artystyczną. Są przemówienia i podziękowania, są nagrody w najważniejszych konkursach. I w końcu jest Anafora – grupa utalentowanej młodzieży myślenickiej z autorskim programem. Poezja tańca i słowa w muzycznej oprawie.
Archiwalne nagranie jednego z utworów wykonywanych przez Anaforę: "Tango na głos".

Myślenickie Gimnazjum jest jedną z tych szkół, które szczególnie dbają o patriotyczne wychowanie młodzieży. Na uwagę zasługuje świetna organizacja imprezy oraz zaangażowanie uczniów i nauczycieli. Zwycięzcy konkursów otrzymali cenne nagrody, ale najważniejsza jest wiedza o polskich bohaterach, którą wynieśli z tej żywej lekcji historii.

Na koniec kilka słów o głównym motorze myślenickich działań – Marcie Święcickiej, córce Antoniego, mamie autorki bloga. Bez jej determinacji i działań „kuluarowych” kształt całego cyklu działań nie różniłby się od wielu innych szkolnych projektów. Dzięki niej było tak, jak było. Działała w cieniu innych, ale systematycznie. Do ostatniej chwili trzymała rękę na pulsie eliminując problemy. Laurów nie zbierała, ale ci, co ją znają wiedzą, że nie chodzi o laury. To dzięki takim ludziom budowany jest kręgosłup moralny młodych Polaków...

Informacje i zdjęcia dostępne również na stronie Niezalezna.pl >>>







Ważne linki:
Gimnazjum nr 1 w Myślenicach, projekt Cichociemni >>>
Fundacja Szturman >>>
Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej >>>
Wojska Specjalne >>> 
Kluby Gazety Polskiej >>> 
Grupa Anafora >>>
Związek Strzelecki Rzeczypospolitej >>> 
Miasto i gmina Myślenice >>> 






 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz